Výlety do okolí

Výlety do 1 hodiny jízdy autem

Rogoznica – 11 km, cca 15 minut

RogoznicaRogoznica je malá rybářská obec s jachtařským přístavem Marina Frapa a je pokládána za nejkrásnější na chorvatském přímoří. Leží na poloostrůvku, který byl původně ostrovem zvaným Kopara. S pevninou byl spojen náspem teprve v 19. stol. V těsné blízkosti mariny Frapa je k vidění zajímavý přírodní jev – jezero Dračí oko (Zmajevo oko), které má spojení s mořem, a tudíž i slanou vodu.

Jezero Dračí oko – 11 km, cca 15 minut

Zmajevo okoJezero charakteristické modrozelené barvy vzniklo po poslední době ledové, tedy přibližně před deseti tisíci léty, kdy moře stouplo přibližně o 100 metrů a puklinami vniklo do kotliny, která se tu vytvořila již před vznikem jezera. Zaujímá plochu jen 5 300 m² a je hluboké 15 metrů.

Trogir – 26 km, cca 30 minut

TrogirTrogir patří mezi nejnavštěvovanější města Dalmácie. Jeho historické jádro je zapsáno na seznamu UNESCO jako jedinečný příklad románského ostrovního městečka. Největším magnetem je katedrála s proslulým Lvím portálem.

Split – 55 km, cca 1 hod.

Split je hlavním hospodářským a kulturním centrem střední Dalmácie a patří mezi nejslunnější místa na Jadranu. Ve Splitu najdete mimořádné množství památek. Antický Diokleciánův palác se roku 1979 zařadil na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Národní park Krka – 55 km, cca 1 hod.

Krka je národní park v Chorvatsku vyhlášený roku 1985 a pojmenovaný po řece Krka. Park se nachází v centrální části Dalmácie, v Šibensko-kninské župě nedaleko okresního města Šibenik. Národní park Krka je známý především svými četnými vodopády a různobarevnými jezírky. Rozloha národního parku je 109 km². Jako nejkrásnější bývá označován úsek u kaskád Skradinski buk. Vstup do tohoto národního parku je placený.

Celodenní výlety – Chorvatsko

Plitvická jezera – 230 km, cca 2,5 hod.

Plitvická jezera (chorvatsky Plitvička jezera) jsou nejznámější národní park v Licko-senjské župě v Chorvatsku. Nachází se na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica mezi městy Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. Krasová jezera jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. Nachází se zde 140 vodopádů, 20 jeskyň a zřídel. Rozloha parku je 29 482 ha, z toho 200 ha hladina jezer. Lesy jsou bukové, jedlové, smrkové a tisové. Žijí zde medvědi, lišky, srny a divoká prasata.

Dubrovník – 270 km, cca 3,5 hod.

Dubrovník je atraktivní jihodalmatské město, jehož historické jádro obklopuje mohutné opevnění. Slunné podnebí, báječné pláže a příjemný stín pomerančovníků proměňují Dubrovnik v jedno z nejkrásnějších míst Středomoří, proto se mu také říká „perla Jadranu“. Historické centrum města obepínají ohromné hradby, které doplňuje 15 věží a několik pevností. Toto výjimečné městské opevnění patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě a od roku 1979 ho najdete na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Starý Dubrovník je striktní pěší zónou, projdete se tu třeba po promenádě Stradun, nebo po širokých hradbách, které nabízejí perfektní vyhlídku na město i širé moře.

Celodenní výlety – Bosna a Hercegovina

Na území Bosny a Hercegoviny můžete vstoupit jak s cestovním pasem, tak i s občanským průkazem. Více informací o cestování do BiH najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Međugorje – 185 km, cca 2 hod.

Chudobná horská víska se proslavila tím, že se zde 24.června 1981 začala šesti dětem a posléze i mnoha poutníkům zjevovat Panna Maria. Ačkoliv katolická církev zjevení dosud oficiálně neuznala, do vesnice se konají pravidelné poutě. Vlastní místo zjevení Panny Marie je na Kopci zjevení nedaleko od vesnice. Hlavní poselství Panny Marie zní: “Mír, mír, nic než mír. Je třeba, aby se lidé smířili s Bohem i mezi sebou. Je třeba věřit, modlit se a postit, litovat svých selhání a obracet se k Bohu.”

Mostar – 200 km, cca 2,5 hod.

Pojmenování města je údajně odvozeno od jeho nejznámější památky Stari most, což je přesná replika původního mostu, který stál 400 let, než byl v roce 1993 zničen Chorvaty. Původní most byl dílem Hajrudina, žáka slavného osmanského architekta Sinana. Jeho jediný oblouk je široký 28,7 metrů a tyčí se 21 metrů nad hladinou vody (v létě). Věže Halebija a Tara na okrajích mostu byly vždy sídlem jeho strážců a za tureckých časů se tu skladovala munice. V létě se z mostu konají skoky do vody. Populace města se po válkách v 90. letech a poválečných změnách jen odhaduje, a to na cca 70 tisíc obyvatel, včetně aglomerace kolem 130 tisíc. Drtivou většinu populace dnes tvoří Bosňáci a Chorvati. Srbové, kterých žilo v Mostaru před válkou 19 %, jsou dnes zanedbatelnou menšinou.


Menu webu

(rozbalovací menu naleznete pod linkem “Česky” v hlavní nabídce jazykových mutací v záhlaví stránky)