Wycieczki po okolicy

Wycieczki w odległości do godziny jazdy samochodem

Rogoznica – 11 km, ok. 15 minut jazdy

RogoznicaRogoznica jest małą rybacką miejscowością, w której znajduje się port jachtowy Marina Frapa. Wioska ta jest uznawana za najpiękniejszą na chorwackim wybrzeżu. Leży na niewielkim półwyspie, który pierwotnie był wyspą zwaną Kopar. Wyspę tę połączono ze stałym lądem w sztuczny sposób groblą usypaną w połowie XIX wieku. Nieopodal mariny można zobaczyć niezwykle interesujący cud natury – jezioro Smocze Oko, które jest połączone z morzem, a w związku z tym jest wypełnione morską wodą.

Jezioro Smocze Oko – 11 km, ok. 15 minut jazdy

Zmajevo okoJezioro o charakterystycznym niebieskozielonym kolorze powstało po ostatniej epoce lodowcowej, a więc przed około dziesięcioma tysiącami lat. Poziom morza podniósł się wtedy o około 100 metrów, a woda morska wlała się przez szczeliny i kanały istniejące w porowatym wapieniu do kotliny, która wytworzyła się jeszcze przed powstaniem jeziora. Smocze Oko ma powierzchnię 5 300 m² i maksymalną głębokość 15 metrów.

Trogir – 26 km, ok. 30 minut jazdy

TrogirTrogir jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Dalmacji. Jego historyczne centrum wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, jako wyjątkowy przykład miasteczka zbudowanego w stylu romańskim na morskiej wyspie. Największą atrakcją turystyczną Trogiru jest niewątpliwie katedra św. Wawrzyńca ze znanym Lwim portalem.

Split – 55 km, ok. 1 godz. jazdy

Split jest głównym centrum gospodarczo-kulturalnym środkowej Dalmacji i jest jednym z najbardziej słonecznych miast nad Adriatykiem. W Splicie znajduje się niezliczona ilość zabytków, z których najbardziej znany antyczny Pałac Dioklecjana został w roku 1979 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Park Narodowy Krka – 55 km, ok. 1 godz. jazdy

Krka jest parkiem narodowym od roku 1985. Swoją nazwę wziął od rzeki Krka, która przez niego przepływa. Park znajduje się w środkowej części Dalmacji, w żupanii szybeninsko-kninskiej niedaleko Szybenika. Park Narodowy Krka znany jest przede wszystkim ze swych licznych wodospadów i różnokolorowych jeziorek. Zajmuje powierzchnię 109 km². Za najpiękniejszy jest uważany odcinek w okolicy kaskad Skradinski Buk. Wejście na teren Parku jest płatne.

Wycieczki całodniowe – Chorwacja

Jeziora Plitwickie – 230 km, ok. 2,5 godz. jazdy

Jeziora Plitwickie (po chorwacku Plitvička jezera) są najbardziej znanym Parkiem Narodowym w Chorwacji. Znajdują się w żupanii licko – seńskiej, w górnym biegu rzeki Korany między wapiennymi masywami górskimi Wielka i Mała Kapela oraz Pleszewic – pomiędzy miastami Karlovac i Zadar, w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną. Tarasowe jeziora krasowe są połączone ze sobą licznymi potokami. Znajduje się tu 140 wodospadów, 20 jaskiń i źródeł wód podziemnych. Park zajmuje powierzchnię 29 482 ha, z czego 200 ha stanowią jeziora. W okolicznych lasach dominują buki, jodły, świerki, i cisy. Można w nich spotkać lisy, sarny, dziki, a nawet niedźwiedzie.

Dubrownik – 270 km, ok. 3,5 godz. jazdy

Dubrownik to niezwykle atrakcyjny punkt na mapie południowej Dalmacji. Jego historyczne centrum jest otoczone systemem fortyfikacji miejskich z 15 wieżami i kilkoma fortami. Słońce, bajkowe plaże i przyjemny cień drzew pomarańczowych sprawiają, że Dubrownik jest jednym z najpiękniejszych miast Regionu Śródziemnomorskiego. Nazywany jest często “perłą Adriatyku”. Stare miasto Dubrownika stanowi unikalny w Europie, zachowany w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem umocnień obronnych. W 1979 roku zostało ono w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Stary Dubrownik jest w całości strefą ruchu pieszego. Można się tu przespacerować po głównej ulicy Stradun lub też po szerokich murach obronnych, z których rozciąga się wspaniały widok na miasto i otwarte morze.

Wycieczki całodniowe – Bośnia i Hercegowina

Do Bośni i Hercegowiny można wjechać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Szczegółowe informacje o warunkach wjazdu i pobytu na terenie tego kraju znajdziecie Państwo na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Medziugorie – 185 km, ok. 2 godz. jazdy

Biedna, zagubiona w górach wioska jest znana z tego, że 24 czerwca 1981 roku zaczęła się w niej objawiać szóstce dzieci, a następnie i wielu pielgrzymom Matka Boża. Kościół katolicki bada prawdziwość tych objawień. Do tej pory ich ani nie odrzucił, ani nie potwierdził, co nie zmienia faktu, że do Medziugorie zjeżdżają się pielgrzymki z całego świata. Miejscem objawień jest Podbrdo (Wzgórze Objawień), leżące u podnóża wzniesienia Crnica. Najważniejsze przesłanie Matki Bożej to pokój. “Pokój, pokój i tylko pokój. Ludzie muszą pogodzić się z Bogiem i ze sobą nawzajem. Trzeba wierzyć, modlić się i pościć, żałować za grzechy i ufać Bogu”.

Mostar – 200 km, ok. 2,5 godz. jazdy

Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od słowa mostari (“strażnicy mostu”). Kamienny Stary Most jest najbardziej znaną i charakterystyczną budowlą w tym mieście. Most obecnie łączący dwa brzegi rzeki Neretwy jest repliką mostu pierwotnego, który stał w tym miejscu przez około 400 lat. W roku 1993, w trakcie wojny bośniackiej, zniszczyła go armia chorwacka. Pierwotny most z XVI wieku był dziełem Hajrudina, ucznia sławnego osmańskiego architekta Sinana. Jego jedyny łuk, który ma szerokość 28,7 metrów wznosi się nad poziomem wody na wysokości 21 metrów (w lecie). Wieże Halebija i Tara na końcach mostu spełniały funkcje strażnicze, a w czasach tureckich była w nich składowana amunicja. Zgodnie z tradycją młodzieńcy skaczą z niego do rzeki dla udowodnienia swojej męskości. Populacja miasta po wojnach lat 90. XX wieku i powojennych migracjach ludności to około 70 000 osób. W aglomeracji mostarskiej mieszka zaś około 130 000 osób. Zdecydowaną większość ludności stanowią Boszniacy i Chorwaci. Serbowie, których przed wojną było w Mostarze ok. 19 % – stanowią dziś nieliczną mniejszość.


Menu strony

(menu podręczne znajduje się pod linkiem “Polski” w głównym menu językowym w nagłówku strony)